O nas

Warsztat Terapii Zajęciowej „Olszynka” działa od grudnia 2005 roku. Jest to placówka prowadząca rehabilitację społeczną i zawodową dla dorosłych osób niepełnosprawnych zamieszkałych w powiecie białobrzeskim.

Mamy sześć pracowni: 
-gospodarstwa domowego,
- techniczna,
- komputerowa,
-ceramiczna,
-plastyczna, 
-haftu i szycia.

 W Sali ogólnej prowadzone są zajęcia integracyjne, teatroterapia, biblioterapia, muzykoterapia, kinezjoterapia, zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze, filmoterapia, choreoterapia itp. 
Na zewnątrz placówki w pięknym otaczającym nas lesie prowadzi się sylwoterapię. Każdy z uczestników realizuje indywidualny program rehabilitacji i terapii, który jest tworzony i weryfikowany na podstawie zgromadzonych dokumentów, obserwacji, działań i zachowań w Warsztacie oraz szczegółowej oceny. Programy są okresowo oceniane, modyfikowane i doskonalone.


Naszym zadaniem jest:
·         Ogólne usprawnianie;
·         Rozwijanie umiejętności wykonywania czynności życia codziennego, w tym zaradności osobistej dzięki stosowaniu różnych technik terapii zajęciowej;
·         Przygotowanie do życia w środowisku społecznym w szczególności poprzez rozwój umiejętności planowania i komunikowania się, dokonywania wyborów, decydowania o swoich sprawach oraz rozwój innych umiejętności niezbędnych w życiu, a także poprawę kondycji fizycznej i psychicznej;
·         Rozwijanie podstawowych oraz specjalistycznych umiejętności zawodowych, umożliwiających późniejsze podjęcie pracy zawodowej w zakładzie aktywności zawodowej lub innej pracy zarobkowej bądź szkolenia zawodowego.



Działalność warsztatu jest działalnością o charakterze niezarobkowym. Ewentualny dochód ze sprzedaży produktów i usług wykonanych przez uczestników warsztatu w ramach realizowanego przez nich programu rehabilitacji i terapii przeznacza się w porozumieniu z uczestnikami na pokrycie wydatków związanych z integracją społeczną uczestników. 

W Warsztatach Terapii Zajęciowej uczestniczy 30 osób. Podopieczni WTZ traktują placówkę jak swój drugi dom. Nasz Warsztat stwarza im takie możliwości, stąd nasze motto: „Każdy ma prawo do swojego miejsca w społeczeństwie”, zaczerpnięte od polskiego prekursora pedagogiki specjalnej – Marii Grzegorzewskiej.